Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (2023)

8:06

28. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (1)

Za pátek přibylo323 nových případů covidu, v nemocnicích je256 osob.

18:30

27. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (2)

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal 670 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od března 2020 Spojené státy, kde tento údaj převýšil 102,2 milionu. Druhá je Indie (44,7 milionu) a třetí Francie (39,7 milionu). Tempo růstu počtu nových případů nyní výrazně kleslo – posledních deset milionů nakažených přibylo za 28 dní, předtím to bylo 16 dní a ještě předtím 19 dní.

16:00

27. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (3)

Téměř 40.000 mrtvých v souvislosti scovidem-19registrovala v minulém týdnu Světová zdravotnická organizace (WHO). Více než polovina z nich připadla na Čínu. Na zasedání krizového výboru WHO, který posuzuje, jestli pandemie stále představuje globální stav nouze, to dnes podle agentury Reuters uvedl šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Od začátku prosince podle dat, které má WHO k dispozici, zemřelo na celém světě v souvislosti s infekcí přes 170.000 lidí. Skutečná čísla budou ale podle Ghebreyesuse zřejmě ještě mnohem vyšší.

Právě Čína je nyní zřejmě nejpostiženější zemí světa. Podle jednoho z tamních expertů se koronavirem infikovalo už kolem 80 procent obyvatel této 1,4miliardové země. Je to důsledkem dramatické změny protikoronavirových opatření z konce loňského roku..

13:01

27. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (4)

Zdravotnická záchranná služba v Jihomoravském kraji zaznamenala loni nárůst počtu výjezdů, pacientů i tísňových volání. Eviduje přes 110.000 výjezdů, což je ve srovnání s rokem 2021 nárůst o sedm procent. V tiskové zprávě to dnes uvedla jejich mluvčí Michaela Bothová. Podle ní se situace nezklidnila ani po náporu z doby pandemiecovidu-19.

10:50

27. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (5)

Počet nově zaznamenaných případů nákazy koronavirem stoupl v posledních sedmi dnech v Česku oproti předchozímu týdnu o 15 procent na 1971. Nakažených přibylo i navzdory poklesu množství testů. Vyplývá to ze statistik nawebuministerstva zdravotnictví. Počty hospitalizovaných a zemřelých s nemocícovid-19se však v uplynulém týdnu snížily.

Týdenní počty nově nakažených předtím asi od poloviny prosince postupně klesaly. Navzdory přerušení tohoto poklesu bylo ale množství nových případů v posledním týdnu výrazně nižší než v závěru loňského roku. Na přelomu listopadu a prosince bylo loni kolem 6000 nově zaznamenaných nákaz za týden, a na přelomu září a října dokonce přes 26.000.

Počty vážných případůcovidu-19a úmrtí lidí s touto nemocí v uplynulých sedmi dnech oproti předchozímu týdnu kleslo. Zemřelých bylo za poslední týden podle údajů ministerstva 18, tedy o třetinu méně než v předešlém týdnu. V nemocnicích bylo podle posledních údajů ke čtvrtku 26. ledna 258, z toho 11 ve vážném stavu. Před týdnem bylo hospitalizovaných 306 a těžce nemocných 18.

6:43

27. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (6)

Za čtvrtek přibylo v Česku 311 případů covidu včetně reinfekcí, v nemocnicích je 258 lidí, z toho 18 na JIP.

15:39

27. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (7)

Španělská vláda zruší v únoru povinnost nosit roušky či respirátory v hromadné dopravě a vozech taxislužby. Oznámila to dnes ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová. Zrušení opatření ministryni doporučily zdravotnické úřady, protože epidemická situace v zemi je podle nich stabilizovaná, informovala agentura EFE. Povinnost mít zakrytý nos a ústa tak zůstane už jen ve zdravotnických zařízeních či lékárnách.

Povinnost nošení roušek či respirátorů v hromadné dopravě by vláda měla podle Dariasové zrušit na zasedání v úterý 7. února. Není ale jasné, zda opatření začne platit ještě týž den. V současnosti je nutné mít roušku či respirátor v městské dopravě, vlacích, letadlech či vozech taxislužby.

„Všechny indikátory vykazují velice stabilní situaci z epidemického hlediska,“ řekla ministryně. Krok vládě tento týden doporučili i odborníci a zdravotnické úřady. Původně úřady zamýšlely ponechat povinnost v platnosti do března kvůli šíření různých respiračních chorob i epidemické situaci v Číně.

12:15

26. 1. 2023

!

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (8)

V Česku se objevila další mezinárodně sledovaná varianta koronaviru subtypu omikron zvaná bythos. Šíří se zejména v Austrálii. Dál převažuje koronavirus typu omikron BA.5 a jeho subvarianty. Vyplývá to z týdenní zprávy na webu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) za minulý týden.

„V současnosti sledované mutace ve spike již slouží pouze k potvrzení cirkulace omikronu a nelze usuzovat na přítomnost subvarianty, malý počet zaslaných testů snižuje již tak chabou výpovědní hodnotu,“ uvedl ve zprávě SZÚ.

Pokud vědci objeví novou variantu koronaviru, zařadí ji mezi takzvaně sledované. Nyní jsou mezi nimi kromě typu XBB.1.5 označovaného kraken také XBF nazývaná bythos a CH.1.1 orthrus. Kraken je dominantní v USA, bythos v Austrálii a orthrus na Novém Zélandu.

„S postupujícím šířením XBB.1.5 se snižuje rychlost šíření této varianty. Tento trend kopíruje dříve pozorovaný útlum v šíření BQ.1 a BQ.1.1. Pro tento jev zatím neexistuje vysvětlení,“ doplnili odborníci ze SZÚ. Varianty BQ.1 a 1.1 jsou subvarianty omikronu BA.5.

6:30

26. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (9)

Laboratoře v Česku potvrdily za středu 360 případů covidu-19 včetně reinfekcí. V nemocnicích je podle údajů ministerstva zdravotnictví 275 lidí, z toho 26 na jednotkách intenzivní péče.

14:50

25. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (10)

Tržby v českých hospodách a restauracích minulý rok vzrostly o 40 procent proti roku 2021. Vyplývá to z dat společnosti Dotykačka, které dnes novinářům představil ředitel rozvoje produktu a služeb společnosti Vladimír Sirotek. Nejvíc se tržby zvýšily v Moravskoslezském a Karlovarském kraji, a to o 52 procent. V Praze stouply o 46 procent. Firma poskytuje pokladní systémy zhruba čtvrtině podniků v zemi.

Podle dat společnosti byly tržby v letní sezoně až zhruba do října podobné jako v roce 2019 před vypuknutím pandemie koronaviru, při které se podniky v několika vlnách v letech 2020 a 2021 uzavřely. Sirotek poznamenal, že slabší byl loňský listopad a prosinec, kdy tržby klesly o deset až 15 procent ve srovnání s běžnou sezonou před pandemií.

13:45

25. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (11)

Patrik Tušl dnes u soudu odmítl obžalobu, která ho viní z nebezpečného pronásledování a výtržnictví kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a evolučního biologa Jaroslava Flegra. Nepopřel, že se Kubka snažil kontaktovat, lékař ale o něm podle něj lhal v médiích, chtěl si s ním proto promluvit z „očí do očí“.

Kvůli obtěžování Flegra jsou spolu s Tušlem obžalovaní z výtržnictví i Tomáš Čermák a Zdeněk Masár, i oni odmítli, že spáchali trestný čin. Hlavní líčení bude pokračovat v březnu.

Tušl se podle obžaloby mezi listopadem 2021 a lednem 2022 snažil s Kubkem vynutit kontakt. Čekal na něj před domem, kde bydlel, zvonil na něj a domáhal se jeho přítomnosti, aby mu mohl pokládat otázky ohledně očkování proti covidu-19. Na Kubka čekal také před jeho pracovištěm, volal mu do ordinace. Jeho jednání prostřednictvím facebooku sledovaly podle státní zástupkyně stovky lidí. Tušl je podle spisu vyzýval, aby Kubka také kontaktovali. Cílem bylo podle obžaloby vybírat od lidí finanční příspěvky. Někdy se jednání účastnil i Čermák, v tomto bodě obžaloby však viněn není.

Tušl ale spolu s Čermákem a Masárem podle státní zástupkyně v druhé polovině listopadu 2021, tentokrát před domem Flegra, pouštěli sirénu a Flegra vyzývali, aby „jménem zákona upustil od protiprávního jednání“. Motivem bylo podle žalobkyně Flegra dehonestovat v očích veřejnosti. Tušl dnes řekl, že se cítí nevinen. „Podle mě to žádný nebezpečný pronásledování nebylo,“ řekl soudu k bodu, který se týkal Kubka. Tušl vypověděl, že na domov lékaře zvonil, odmítl však tvrzení obžaloby, že do domu vnikl. Řekl, že mu Kubkova žena „sama otevřela“. Tvrdí, že o něm Kubek mluvil v médiích, takže si s ním chtěl promluvit. K Flegrovi Tušl řekl, že „nevěděl, že je trestné pouštět sirénu“. Dodal, že se cítí jako politický vězeň.

12:39

25. 1. 2023

!

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (12)

Výrazně větší zájem o volbu v prezidentských volbách pro lidi v covidové izolaci byl dnes ráno také v Libereckém kraji. Za hodinu a půl po otevření tam odvolilo 13 lidi s koronavirem, po šesti v Liberci a Jablonci, jeden volič dorazil do Semil. V prvním kole na drive-in stanoviště dorazilo jen pět voličů, dalších devět voličů požádalo o zvláštní přenosnou schránku, řekla ČTK Pavlína Kroupová z Krajského úřadu v Liberci.

Proti minulému kolu je lepší situace rovněž v Olomouckém kraji, kde za dvě hodiny po otevření volilo šest lidí. „Vypadá to lépe než minule, tehdy přišlo v celém Olomouckém kraji během dne odvolit sedm lidí,“ řekla ČTK Hana Kamasová z olomouckého krajského úřadu. Voliče odbavili pracovníci na stanovišti v Prostějově, v Olomouci, Šumperku a v Přerově, naopak v Jeseníku nepřišel dosud nikdo.

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (13)

12:22

25. 1. 2023

!

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (14)

Zájem o hlasování v druhém kole prezidentských voleb ze strany voličů, kteří jsou v izolaci kvůli nemoci covid-19, je na některých drive-in stanovištích větší než před dvěma týdny při prvním kole. Vyšší zájem zaznamenali volební komisaři v Praze či Středočeském, Libereckém a Olomouckém kraji. Nicméně i tam v prvních hodinách po otevření podle zjištění ČTK odvolilo z auta dohromady asi jen něco přes sto lidí. Na ostatních místech je zájem zatím opět mizivý.

Více voličů než za celý den v prvním kole odvolilo dnes za necelé dvě a půl hodiny na většině pražských stanovišť, do 10:30 to bylo 72 voličů, sdělil ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman. Nejvíce, 27, jich navštívilo stanoviště na Letné, v Písnici dosud volilo 13 lidí, v Dubči 12, ve Stodůlkách a v Satalicích po deseti. Při prvním kole hlasovalo z auta 46 voličů.

Také ve středních Čechách zatím přijelo hlasovat o nové hlavě státu více lidí. Na tamních drive-in místech k 9:30 odvolilo 21 lidí, před dvěma týdny tam hlasovalo za celý den 14 lidí. Hejtmanství eviduje podle mluvčího Davida Šímy i 14 požadavků na hlasování do zvláštní volební urny. V prvním kole to využilo 15 voličů.

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (15)

11:15

25. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (16)

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nesouhlasí se zproštěním muže stíhaného kvůli několika facebookovým komentářům v době koronavirové pandemie. Na facebookových stránkách nemocnice například vyjadřoval názor, že zdravotníci pacienty zabíjejí, „aby měli čísla“, že jim určitě dávají „něco do pití“ nebo jed místo léků. Stříž podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Muž se podle něj dopustil šíření poplašné zprávy.

Další ze sporných komentářů se objevil pod fotografií dítěte s příznaky covidu-19. „Myslím, že jste tomu dítěti vetřeli na sliznici nějakou chemikálii, aby onemocnělo a vy jste to mohli dát na facebook,“ napsal muž. Okresní soud Plzeň-město muže zprostil, což potvrdil také Krajský soud v Plzni. Nešlo prý o trestný čin. Stříž s tím nesouhlasí. Příspěvky podle něj jednoznačně měly ve vztahu k veřejnosti „ohrožovací účinek“. Poukázal například na to, že se šířily v době mimořádně vypjaté společenské atmosféry.

„Stalo se tak totiž za stavu bezprecedentního plošného ohrožení zdraví a životů obyvatel v souvislosti s prokázáním výskytu koronavirové nákazy, kterou byla společnost v té době výrazně poznamenána,“ stojí v usnesení. Stříž navrhuje, aby Nejvyšší soud kauzu vrátil k novému projednání k Okresnímu soudu pro Plzeň-město.

10:31

25. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (17)

Severokorejské úřady vyhlásily pětidenní uzávěru hlavního města kvůli rostoucímu počtu případů blíže neupřesněného respiračního onemocnění. Informoval o tom dnes jihokorejský server NK News. Lidé žijící v Pchjongjangu mají do neděle zůstat doma a podrobit se několika měřením tělesné teploty za den. O covidu-19 se vláda nezmínila. Jedná se o první uzávěru celé metropole za posledních osm měsíců.

KLDR se v současnosti stejně jako mnoho dalších zemí v Asii potýká s nebývale chladnou zimou. V úterý teploty v Pchjongjangu klesly na minus 19 stupňů Celsia.

Severokorejská vláda oficiálně přiznala šíření koronaviru až v loňském roce, uvedl list The Guardian. Už v srpnu ale oznámila údajné vítězství nad pandemií. Země zároveň nikdy nezveřejnila oficiální počty případů nákazy covidem-19, pravděpodobně z důvodu nedostatečných testovacích kapacit. Namísto toho tamní vláda uváděla množství pacientů s horečkou, se kterou se nahlásilo 4,77 milionu lidí z přibližně 25milionové populace. Od konce července však vláda počty pacientů s horečkou neuvádí.

6:49

25. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (18)

Za úterý v Česku přibylo 386 nových případů covidu-19 včetně reinfekcí, v nemocnicích je 271 lidí.

6:42

25. 1. 2023

!

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (19)

Nového prezidenta republiky si dnes budou vybírat lidé, kteří jsou v izolaci kvůli nemoci covid-19. Stejně jako před 14 dny budou moci hlasovat z auta mezi 08:00 a 17:00 na volebních stanovištích, která jsou na pěti místech v Praze a po jednom z každém z okresů.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví byl od minulého do tohoto pondělí prokázán covid-19 u 2366 lidí. V prvním kole voleb využilo ve středu 11. ledna možnost hlasovat z auta 354 lidí.

Hlasovat z auta budou moci na určených místech voliči, kteří mají od lékaře nebo krajské hygienické stanice potvrzení, že jsou v izolaci kvůli koronaviru. Volit budou moci i ti, kteří se prokážou věrohodným listinným nebo elektronickým potvrzením o pozitivním výsledku testu na přítomnost koronaviru, popřípadě vyplní a vlastnoručně podepíšou před hlasovací komisí čestné prohlášení, že jsou v izolaci.

18:30

24. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (20)

Více než čtvrtina dětí v ČR měla podle studie z roku 2021 nadváhu nebo obezitu. Obézních dětí bylo asi 16,4 procenta, nadváhu mělo dalších 9,6 procenta. Proti roku 1991 obézních dětí přibylo téměř desetinásobně, situaci ještě zhoršilcovid-19. Informace dnes zazněly na semináři k dětské obezitě v Senátu. Zástupci ministerstva školství a zdravotnictví se chtějí situací zabývat, změnit by se mohlo školní stravování nebo výuka tělocviku.

16:55

24. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (21)

Americké firmě Johnson & Johnson ve čtvrtém čtvrtletí klesl čistý zisk o 26 procent na 3,52 miliardy USD (77,4 miliardy Kč). Hospodaření negativně ovlivnil silný dolar a pokles prodeje vakcín proticovidu-19. Výsledky však překonaly očekávání analytiků. Firma dnesoznámilai výhled na letošní rok, který je také lepší než prognózy analytiků.

15:28

24. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (22)

Brazilská federální policie bude vyšetřovat úmrtí dětí amazonského kmene Janomamů (též Yanomamiové), k nimž podle nové levicové vlády zřejmě přispělo chování předchozího krajně pravicového kabinetu Jaira Bolsonara. Podle agentury Evropa Press to oznámil ministr spravedlnosti Flávio Dino. Policie povede vyšetřování úředníků na "všech úrovních" kvůli podezření ze zanedbání lékařské péče, ale také kvůli způsobení humanitární krize v důsledku ilegální těžby v oblastech obývaných těmito indiány. Ty o víkendu navštívil i prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který jejich situaci označil za genocidu.

Ministr spravedlnost Dino uvedl, že k úmrtím dětí a humanitární krizi tohoto domorodého kmene zřejmě přispěli úředníci předchozí vlády, kteří zanedbali dodávky léků či vakcín proticovidu-19a nezajistili dostatečný přístup tamních obyvatel ke zdravotní péči.

12:40

24. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (23)

Volit nadrive-in stanovištíchz auta bude moci ve středu zhruba 1900 dospělých, kteří byli v posledním týdnu pozitivně testovaní na covid-19. Vyplývá to z dat o nakažených do 23. ledna, kterázveřejňujeÚstav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). V prvním kole mělo možnost volit na drive-in stanovištích asi 2300 voličů, bylo však odevzdáno 354 platných hlasů.

6:30

24. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (24)

V Česku za pondělí přibylo517 případů. V nemocnicích se nachází 257 osob.

06:30

23. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (25)

Laboratoře v Česku potvrdily za neděli 44 případů covidu-19 včetně reinfekcí. V nemocnicích je podle údajů ministerstva zdravotnictví 219 lidí, z toho 25 na jednotkách intenzivní péče.

17:30

22. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (26)

Novým personálním šéfem Bílého domu bude Jeff Zients, který do loňského jara řídil reakci americké vlády na pandemiicovidu-19. S odkazem na čtyři zdroje z okolí prezidenta Joea Bidena o tom dnes informoval deníkThe Washington Post(WP). Mluvčí Bílého domu se ke změně nevyjádřila.

V sobotu deník The New York Times (NYT) informoval, že dosavadní personální šéf Bidenova kabinetu Ron Klain plánuje rezignaci v řádu několika týdnů. Podle médií to bude první významná personální změna v týmu amerického prezidenta po více než dvou letech ve funkci.

12:49

22. 1. 2023

Koronavirus ONLINE: 323 případů za pátek v ČR. A přes 20 tisíc mrtvých v Číně za jediný týden (27)

Lidé po celé Číně i v dalších částech světa dnes oslavili začátek nového roku setkáními v rodinném kruhu a návštěvami chrámů. Lunární Nový rok je v Číně nejvýznamnějším svátkem a poté, co vláda v prosinci po vlně protestů náhle zrušila politiku nulové tolerancecovidu-19, jsou oslavy největší od začátku pandemie před třemi lety, píše agentura AP.Po zmírnění většiny restrikcí souvisejících scovidem-19se letos lidé mohli konečně bez obav z karantény, výluk či omezení pohybu vydat na návštěvu svých rodných měst a setkat se se svými rodinami.

1 2 3 4 5

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Tish Haag

Last Updated: 04/13/2023

Views: 6272

Rating: 4.7 / 5 (47 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Tish Haag

Birthday: 1999-11-18

Address: 30256 Tara Expressway, Kutchburgh, VT 92892-0078

Phone: +4215847628708

Job: Internal Consulting Engineer

Hobby: Roller skating, Roller skating, Kayaking, Flying, Graffiti, Ghost hunting, scrapbook

Introduction: My name is Tish Haag, I am a excited, delightful, curious, beautiful, agreeable, enchanting, fancy person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.